zaplat.com Logo19 Yaşındaki Kız 5 Yıl Boyunca Âdet Gördü – Şimdi Kadınları Doktorun Hatası Hakkında Uyarıyor

Âdet dönemi birçok kadının kâbusu. Kadınların doğasında olan bu doğal olayın dile getirilmesi bazılarınca ayıp olarak görülüyor. Bu doğal olay hakkında söylenecek tek şey düzensiz olması. Regl olmak, aslında vücudun bir kadına her şeyin yolunda gittiğini hatırlatıcısı. Avustralya’nın Perth şehrinde yaşayan 19 yaşındaki Chloe Christos’un ise regl ile çok büyük sorunu vardı.
Chloe ilk kez 14 yaşında regl oldu. Ancak 5 gün boyunca hiç kanaması olmadı. Âdet dönemi ise şaşırtıcı bir şekilde tam 5 yıl devam etti. Chloe 19 yaşına girdiğinde, doktorlar bunun normal olmadığını düşünüp, konuyu derinlemesine araştırmaya başladılar.

Chloe Christos, ilk kez 14 yaşında regl oldu. Ancak onun yaşadıkları diğer kızlardan çok daha farklıydı. Chloe, 5 yıl boyunca bir kâbusu yaşadı.

Chloe, Daily Mail’e “Yapabileceğim hiçbir şey yoktu. Sık sık bayılıyordum ve tansiyonum düşüyordu. Bu nedenle dışarıya çıkmak veya araba sürmek benim için çok tehlikeliydi” dedi. Chloe, beş yıl boyunca her dört günde bir 500 ml kan kaybetti. Normal bir regl sırasında kadınlar sadece 10-80 ml kan kaybediyor.

Beş yıl boyunca Chloe kendi vücudunda hapsolmuş gibiydi. Teşhiş koyulması için çok savaştı. Birçok doktor, sorununun ‘kadınsal’ olduğunu düşünerek, genç kızı görmezden geldiler. Chloe, “Acile gittiğimde doktorların benimle ilgilenmemesi ve tedavi etmek istememesi gerçekten çok canımı sıkıyordu” dedi.

Chloe, 19 yaşında girdiğinde kendisiyle sonunda yakından ilgilenen bir doktorla tanıştı ve teşhis konusuna yoğunlaştılar. Doktor, Chloe’ye kalıtsal kanama hastalığı olan von Willebrant hastalığı teşhisi koydu. Chloe’de hemofili hastalığı da varmış. Hemofili hastalarında pıhtılaşma faktörü olmaz ya da az miktardadır. Chloe’ye teşhis koyulmuştu ancak neden hala kanamalarının sürdüğünü anlayamıyordu.

Bugün 27 yaşında olan Chloe, still danışmanı ve bir sanatçı. Hastalığın kesin tedavisinin bulunması için de uğraşıyor. Chloe’ye serum ile demir verildi. Böylelikle kanı normal bir şekilde pıhtılaşabilecekti. Ancak sürekli ilaç alması gerekiyor ve bazen ilaç işe yaramıyor. Birkaç yıl önce Chloe’nin doktoru kendisine histerektomi önerdi. Ancak Chloe, henüz çocuk isteyip istemediğini bile bilmediğinden rahmini aldırmak istemedi.

Chloe, test aşamasında olan ve sadece pıhtılaşma sorunu olan erkeklere verilen yeni bir ilacı denemek için başvurdu. Henüz onaylanmamış olan ilaç, şırınga yardımıyla Chloe’ye ayda bir enjekte ediliyor. Şu ana dek sonuçlar mükemmel. Chloe ilacı aldıktan sonra hayatında ilk kez normal bir regl yaşadığını söyledi.

eyse ki Chloe sonunda derdine bir çare buldu ve diğer kadınlar gibi hayatını normal devam ettirebiliyor. Chloe şimdi diğer bütün kadınları konu hakkında uyarıyor ve bilinçlendiriyor. Chloe, Little Things’e “Diğer bütün kadınları, hastalık ve tedavisi hakkında uyarıp bilinçlendirmeye çalışacağım. Benim durumumda olanlara yardım etmek görevim” dedi. Doktorların, Chloe’nin hikâyesinde olduğu gibi hastalarını her zaman dikkate almaları gerektiğini düşünüyorsanız paylaşın.